Tabasco Sauce

בקע סרעפתי

אם אמרו לכם שיש לכם בקע סרעפתי, זה בדרך כלל מגיע עם המשפט: "תצטרכו לחיות עם זה, קחו כדור ואין הרבה מה לעשות, חוץ מניתוח".

אז אפשר.  בואו נראה איך…

מה קורה כשאנו אוכלים?

כשאנו אוכלים, המזון מגיע מהפה, אל הוושט ומשם עובר דרך הסרעפת אל הקיבה.  הסרעפת, היא שריר בצורת כיפה, והיא מפרידה בין חלל החזה לחלל הבטן.  תפקידה החשוב הוא הנעה של הריאות למעלה ולמטה כדי להפעיל את הנשימה.

לקיבה פתח עליון הנקרא פי הקיבה, הוא מחובר לוושט ודרכו נכנס המזון.
הפתח התחתון של הקיבה נקרא שוער ודרכו יוצא המזון אל התריסריון, תחילתו של המעי הדק.

הפתחים בנויים משרירים טבעתיים הנקראים סוגרים, אשר מהווים שסתומים לשליטה על המעבר אל ומהקיבה.  הסוגרים בנויים כך שהם כל הזמן מכווצים וסגורים.  כשמגיע מזון מהוושט, הסוגר נרפה ונפתח ומאפשר מעבר אל הקיבה.  כאשר הקיבה "רוצה" להמשיך להעביר את המזון הלאה אל התרסריון השוער נרפה ונפתח ומאפשר מעבר אל התריסריון.

התפקיד של הקיבה

התפקיד של הקיבה הוא לקבל את המזון ולפרק אותו לחתיכות קטנות.  הקיבה מועכת ומפרקת את המזון בעזרת השרירים המקיפים אותה.  בנוסף הקיבה מערבבת את המזון עם מיצי הקיבה החומציים האחראיים על פירוק כימי של המזון.

מהו בקע סרעפתי?

בקע סרעפתי מתקיים בשני מצבים:

בקע גולש –  החלק תחתון של הוושט והחלק העליון של הקיבה "גולשים" אל מעל לסרעפת.
כך הסוגר נשאר פתוח ומיצי קיבה ולעיתים גם חלקי מזון עולים ומגיעים אל הוושט בחלל החזה.
זה המצב ברוב המקרים.

בקע לפני הוושט (פרה-ושטי) – הסוגר נשאר במקום, אך הקיבה עולה ובולטת אל תוך חלל החזה.  לעיתים לאחר זמן רב של מצב זה הקיבה כולה עולה אל חלל החזה ומתהפכת.

וכמובן ישנו שילוב של המצבים…

התסמינים של בקע סרעפתי

בקע גולש – יכול להיות ללא תסמינים, או עם תסמינים של צרבת – מעבר חומצה אל הוושט והגרון, ולעיתים ריפלוקס – חלקי מזון מהקיבה חוזרים אל הוושט והגרון.

בקע לפני הוושט – כאבים לאחר האוכל, שובע מוקדם, קושי בנשימה בעת האכילה או לאחריה, כאב קל בבליעה.  במקרים קשים יותר יש סיכון להפרעה באספקת הדם לחלקים הבולטים בקיבה.
כל התסמינים נגרמים בגלל השינוי במבנה של הקיבה והעלייה שלה אל חלל החזה.

הטיפול ברפואה המערבית

הרפואה המערבית מציעה שני סוגי טיפול – תרופתי, להורדת החומציות בקיבה, וכן ניתוח לתיקון השינוי המיבני.

הגורמים הנפוצים לבקע סרעפתי על פי הרפואה הסינית:

חולשת טחול – הטחול על פי הרפואה הסינית אחראי בין השאר על ההחזקה של האיברים במקומם.
כל "בריחה" של איבר ממקומו נגרמת בגלל חולשה של הטחול.
חולשה או תקיעות בקיבה – בגלל תפקוד לא תקין הקיבה לא מצליחה לעבד את המזון ולהעבירו אל התריסריון בצורה תקינה, נוצר פקק שבמשך הזמן גורם לבקע.
כבד וכיס מרה לא מאוזנים – איברים אלו אחראי על התנועה בגוף באופן כללי, ומשפיעים ישירות על תפקוד הקיבה.  כשהם בעודף פעילות (שנגרם בדרך כלל מכעס ומתח נפשי ו\או במצבים של חולשה של הדם כמו באנמיה) הם עלולים לגרום למזון להתקע בקיבה או למזון לעלות חזרה אל הוושט.  בנוסף התפקוד התקין של של סוגר העליון של הקיבה נפגע.
פגיעה בתפקוד הריאות והלב – בין שלל תפקידיהם על פי הרפואה הסינית, הם אחראיים על הורדה של האנרגיה והמזון כלפי מטה.  פגיעה בתפקודם יביא לעלייה של המזון ולפגיעה בקיבה האמורה להוריד את המזון.

הטיפול בבקע סרעפתי על פי הרפואה הסינית

מטרת הטיפול היא להקל על התסמינים ועל הסיבוכים.

הטיפול התזונתי
יכלול הפחתה משמעותית בממתקים ומתוקים כולל פירות.  הטעם המתוק מרחיב את הסוגרים הטבעתיים ולכן מזיק במצבים אלו.  במקומם יבואו החלבון מהחי והפחמימות הכוללות אורז לבן, תפוח אדמה, בטטה וירקות שורש נוספים.
בבקע גולש התזונה תכלול מזונות מרים כגון פטרוזיליה, כוסברה, רוקט, אנדיב, נבטים, ארטישוק, צנון וצנונית.  תבלינים – כמון, כורכום, חילבה.  שתייה מתאימה: קמומיל.
בבקע שלפני הוושט התזונה תכלול ארוחות קטנות ורבות יותר, כדי להפחית את העומס על הקיבה. ושימוש רב במזונות מרים (ולעיתים חריפים, תלוי במקרה) כדי לגרום למזון לא להתקע בקיבה.

הטיפול בדיקור
יעזור לטפל הן בתסמינים והן במקור לחוסר האיזון.  מנסיוני הדיקור יעיל מאד בטיפול בבקע ובתסמינים הנלווים.

לסיכום:

הטיפול ברפואה הסינית משלב דיקור אשר משפר במהירות יחסית את התסמינים, ותזונה אשר מאפשרת למטופלים להפחית ולמנוע את התסמינים, למנוע את ההחמרה של המצב ולעשות זאת ללא תרופות וללא ניתוח.

הרגישו חופשי לדבר איתי כדי לברר אם הטיפול מתאים לכם...

  • שדה זה הינו למטרות אימות וצריך להישאר ללא שינויים.
סגירת תפריט